Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

d t / 18.4.2012 22:01

interesira me kakav materijal uporabiti za poravnavanje starih betonskih stepenica, znaci trebao bih preporuku za neki materijal za vanjske stepenice a da mogu poslije na taj materijal staviti plocice ili kamen? Dobio sam informaciju da je dobro koristiti zavrsni reparatturni mort pa vas pitam za savjet
unaprijed hvala

ODGOVOR

Za sanaciju tj. izravnavanje betonskih stepenica možete upotrijebiti REPARATURNI MORT.
Kada se REPARATURNIM MORT osuši kamen ili pločice lijepite fleksibilnim ljepilom TERATEKT FLEKS.

K R / 16.4.2012 22:50

16.04.2012. Vir
Poštovani,
na objektu na otoku Viru,
strop terase, nosivi stupovi, bolte između stupova i zid prema kući
su strojno ožbukani cementno-vapnenom žbukom.
Ravna armirano-betonska ploča iznad terase (5m x 6m) bila je nepropustan strop 5 godina.
Armirano betonska ploča je tada propustila i u slijedeće 3 godine žbuka je propadala
i opadala.
Sada je već dvije godine krov nad cijelim objektom.
Dio žbuke koji se nije dobro držao je odstranjen i na tom dijelu
ulošci i gredice su zaštićeni slojem građevinskog ljepila.

Želio bih sada terasu urediti do završnog dekorativnog sloja.

Zamolio bih za savjet kako to učiniti:
1. Koji materijal koristiti za poboljšavanje spoja stare i nove žbuke ?
2. Kojim Vašim materijalom poravnati strop ?
3. Koje su vrste žbuka kao mogućnost za završni sloj dekorativne žbuke ?
4. Može li se umjesto završne žbuke bojati strop i zidovi ?


Hvala.

S poštovanjem,
Krunoslav Rendulić

ODGOVOR

Na tržištu nema materijala kojim možete učvrstit staru i novu žbuku.
Potrebno je postojeće loše dijelove žbuke skinuti do podloge i podlogu obraditi novom žbukom VC40 ili VC 50. Prije ugradnje žbuke potrebno je dan ranije nanijeti CEMENTNI ŠPRIC 4.
Nakon ugradnje i sušenja, žbuku obraditi TERANIL-om EKSTRA i prostor obojati unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u tonu prema izboru iz naše ton karte.
Na površinu obrađenu žbukom VC 40 može se nanijeti i mineralna žbuka SEP –. Z 200, slikatna ili akrilatna žbuka prema izboru, Podlogu je potrebno prije nanošenja završne žbuke impregnirati dan ranije.

T / 16.4.2012 10:24

Poštovani !
Unutrašnjost stana je strojno ožbukana sa matreijalom od Samoborke.
Nakon postavljanja pločica na vertikalne zidove, cokle, pločice su nakon par mjeseci počele opadati.
Upotrebljeno je i obično ljepilo i fleksibilno ljepilo.
Što mi je činiti?
Čime ih sada zaljepiti, silikonom ili ...?

ODGOVOR

Odvajanje pločica od ljepila tj. površine na koju se lijepilo pojava je koja se gotovo nikada ne pojavljuje.
Naše ljepilo za keramiku izuzetne je kvalitete i do sada nikada nismo imali prigovor na ljepila koja god proizvodimo.
Potrebni su nam podaci s kojom vrstom žbuke je ožbukamo, koliko se žbuka sušila prije ugradnja pločica, koje ljepilo se koristilo za ljepljenje, da li je površina prije ljepljenja pločica impregnirana, da li se sve pločice odvajaju ili samo nekoliko, da li se odvaja ljepilo u cijelosti ili ostaje na pločici ili ožbukanoj površini.
Molimo vas detalje o izvedbi i ako ste u mogućnosti poslati nam slike da vidimo o čemu se radi da bi vam mogli dati konkretan odgovor.
---
Prema opisu najvjerojatnije je za sve prostore osim sanitarnih, korištena gipsana žbuka GV 10.Žbuka se prije ugradnje keramičkih pločica trebala grundirati KONTAKT GRUNDOM najmanje jedan dan ranije, to je deklarirano i u našoj tehničkoj uputi :jako upojne podloge (gipsane žbuke i ploče) impregnirati KONTAKT GRUNDOM najmanje 24 sata prije lijepljenja TERATEKTA.
Za impregniranje gipsanih žbuke prije ugradnje keramičkih pločica potrebno je koristiti KONTAKT GRUND i keramičke pločice lijepiti TERATEKT FLEKS ljepilom.
Što se triče tehničkih uputa MAPEI najbolje kontaktirati njihovog tehnologa koji će vam predložiti da li se navedeni proizvod može koristiti , ali prema opisu i namjeni mislim da ne bi smjelo biti nikakvih problema i da koristite njihov proizvod.

d š / 15.4.2012 19:11

Poštovani
Lijepo molim odgovor na još jedno pitanje, uz malo prije poslane. MOgu li reparaturnim mortom krpati i ravnati unutrašnje i vanjske PODNE površine, koje su, doduše osrednje, ali ipak opterećene, hodanjem i osobnim automobilom?
Hvala, uz srdačan pozdrav

ODGOVOR

REPARATURNIM MORTom se mogu krpati oštećenja na betonskim površinama, namijenjen je za unutarnje i vanjske površine.
Površinu prije gletanja REPARATURNIM MORTom impregnirati UNIVERZALONCENTRAT GRUNDom neposredno prije izvođenja radova.

d š / 15.4.2012 19:04

Poštovani!
Želio bih premazati pod u garaži. Mogu li to učiniti Vašim proizvodom TERAPOKS? Ako da, gdje se taj proizvod može nabaviti?
Također, ako smijem dodatno pitati, želio bih prebojati fasadu, koja je hirofa, zaprljana, zamrljana i izblijedjela, ali bez fizičkih oštećenja. Da li su za to prikladnije mineralne, silikatne, ili silikonske boje? Naime, ne razumijem razliku.
Hvala, uz srdačan pozdrav

ODGOVOR

TERAPOKS je proizvod namijenjen za obradu vertikalnih, a nikako za horizontalne površine. TERAPOKS se proizvodi prema naruđžbi kupca u roku 3-5 dana.
Predlažemo vam da podnu površinu prebojate bojom za beton AKROTON po izboru iz naše ton karte.
HIROFU je potrebno oprati vodom pod pritiskom i očetkati mekim četkama svu prljavštinu, sušiti 5-7 dana te površinu prebojati fasadnom bojom MINERALKOLOR, u tonu prema izboru iz naše ton karte.
Impregnacija prije bojanja nije potrebna.
Hirofa se može obojati bilo kojom fasadnom bojom.

r / 13.4.2012 13:59

"Poštovani,

da li je proizvod Teranil ekstra pogodan za unutarnje gletanje zidova i da li je parapropusan odnosno da li zidovi ""dišu""?
Unaprijed zahvaljujem "

ODGOVOR

TERANIL EKSTRA namijenjen je za gletanje unutarnjih zidova i stropova.Koeficijent paropropusnosti teranila ekstra iznosi μ. (HRN EN 1015-19) ≤. 20.

D G / 12.4.2012 14:36

Poštovani,
planiramo obnovu unutarnje ukrasne žbuke u zgradi građenoj u Zagrebu 1936. godine. Žbuka je glatka, žućkaste boje, a po sebi ima oker i smeđe šare tako da sve zajedno izgeda kao imitacija kamena. Postoji li danas na tržištu neki materijal kojim bi se to moglo napraviti barem približno slično?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Lijepi pozdrav!

ODGOVOR

Ako se radi o imitaciji kamena mi proizvodimo i prodajemo gotovu žbuku naziva KAMENA ŽBUKA koja služi za imitaciju prirodnog kamena tzv. BIZEK kamen.

Kamena žbuka namijenjena je sanaciju i obnovu kamena.

M V / 12.4.2012 9:27

Poštovani, sve pohvale na kvaliteti i sadržaju stranice! Pretraživao sam pitanja i odgovore ali ne sve jer ih ima jako puno, pa me zanima sljedeće. Imamo natkriveni balkon 12m2 (na njega ne pada kiša ali ponekad se malo snijega nanese na njega zimi). Trenutno je to samo betonska ploča. Namjeravamo keramičke staviti pločice, no naravno prije pločica mora ići nekakva podloga (estrih?). Podloga bi prosječno trebala biti debela 50mm - od 30mm min do 70mm max, dakle želimo zadržati blagi pad na balkonu ali malo manji nego ga čini trenutna betonska ploča (pad je na cielu širinu balkona cca 100mm), zato mislim da isključujemo nešto samonivelirajuće. Osnovni kriterij je TEŽINA! treba nam podloga koja bi bila što LAKŠA. Koji od vaših proizvoda bi zadovoljio kriterije? Dakle, vanjski betonski balkon, natkriven, 12m2, podloga mora biti što lakša, debljine podloge bile od min 3cm do max 7cm, na nju bi se kasnije stavljale normalne keramičke pločice za vanjsku uporabu.

Pored te smjese za podlogu, treba li još kakvih sredstava nanositi? Kakvo ljepilo za pločice preporučujete?

Hvala

ODGOVOR

"Odgovor 1:
-------------
Bez obzira što je balkon natkriven, s jedne strane postoji mogućnost navlaživanja stoga predlažemo da ugradite CEMENTNI ESTRIH 20 u potrebnoj debljini.
Podlogu treba dobro očistiti i navlažiti vodom te nanijeti estrih u traženoj debljini.
Pošto imate dovoljno prostora predlažemo vam da prije ugradnje estriha na betonsku ploču ugradite 1-2 cm okipora za glazure pa na to stavite potrebnu debljinu glazure.
Kada se glazura osuši ugradite keramiku upotrebom fleksibilnog ljepila TERATEKT FLEKS.
Glazura će biti lakša, a i toplinski ćete izolirati površinu.


Dodatni upit 2:
--------------------
Mislite, pošto imamo dosta prostora u VISINU, da dio te visine riješimo okiporom (to bi bio striropor nekakav?) pa na taj način smanjimo težinu? dakle umjesto 7cm estriha na najdebljem mjestu, da dio te visine izvedemo okiporom a ostatak estrihom, a pošto je estrih teži od okipora, na taj način činimo cijelu glazuru lakšom? da li sam dobro shvatio?

Imate li takav okipor u vašoj ponudi? Ako da, koji je to točno artikl?

U toj kombinaciji, kakva bi bila lista potrebnih materijala (sa procjenom količine ako je moguće)?

Dakle
1. OKIPOR za glazure 2 cm: 10m2
2. CEMENTNI ESTRIH 20: X? kg
3. TERATEKT FLEKS ljepilo: X? kg

Naime, čuli smo da postoji nešto kao ""brzi beton"" ili tako nešto (ne nužno u vašoj ponudi, ali kao pojam, da takvo nešto postoji), što je kao jako lagano a može se postaviti kao glazura. Da li je CEMENTNI ESTRIH nešto najmanje težine što bi se moglo upotrijebiti u ovom slučaju?

Hvala lijepo na savjetima


Odgovor 2:
-------------
Da, mislim da imate dovoljno prostora u visinu da ugradite 1-2 cm OKIPORa za glazure i na to Cementni estrih 20 u potrebnoj debljini do ugradnje keramike.
Ugradnjom toplinske izolacije smanjiti će se težina ukupnog opterećenja estriha, nego da ugradite estrih u kompletnoj debljini.
Potreban vam je okipor koji ima gustoću minimalno 20 ili više kg/m3, kod nas oznake OKIPOR EPS 100 (20) dim. 100x50xdebljina.
Cementnog estriha 20 potrebno vam je 1000 kg. TERATEKT FLEKSa potrebno vam je 50kg.

Na tržištu ima velik broj proizvođača i velik broj proizvoda te je potrebno znati što znači „.brzi beton“..
Ugradnjom toplinskog izolatora smanjuje se ukupna težina estriha. Ali za izvedbu plivajuće glazure koristi se navedeni proizvod CEMENTNI ESTRIH 20.

U našoj ponudi imamo i lagani TERATERMO ESTRIH ali se isključivo koristi samo za unutarnje prostore i kao vezani estrih.
"

m v / 11.4.2012 13:26

poštovani,

zanima me pitanje u svezi fugiranja starih kamenih kuća,pa ne znam kojim materijalom bi to fugirao taj kamen mislim da bih trebao s vašim Mortom M10 ali nisam siguran te je li znate koliko bi mi otprilike cca. bilo dovoljno za 100 kvadrata zida vreća M10 i još jedno pitanje u svezi fugiranja kako mogu promjeniti boje fuga i je li smijem kombinirati s M10 koju smjesu da dobijem svjetliju ili tamniju nijansu fuge...HVALA!

ODGOVOR

Kamenu kuću fugirajte MORTOM ZA ZIDANJE FASADNE OPEKE M10 koju proizvodimo s bijelim ili sivim cementom.

Mort je gotov proizvod kojem samo dodajete vodu - u smjesu se ne smije ništa dodavati.
Mort se kod nas u tvornici može tonirati prema zahtjevu, ali se cijena uvećava za toniranje od cca 30% na redovnu cijenu iz cjenika.
Potrebna količina morta za fugiranje za 100m2 je cca 1500-200 kg - sve ovisi koliko su fuge široke i duboke.

t b / 11.4.2012 11:00

poštovani, prije tri godine sam napravio kuću, ožbukana je klasičnom žbukom ručno, i sve je štimalo dok je nisam okrečio, prvo krečenje krečio sam gašenim vapnom, i poslije nisam nikako krečio do danas, jer kada sam okrečio pojavile su mi se nekakve crte kao žile na rukama,završni sloj mi je majstor nanosio pjeskom kojega sam sijao do granulacije botovca, pa mislim da je on pogriješio kod nanošenja,zanima me da li mogu nanesti gotovu žbuku preko zida okrečenog gašenim vapnom, hvala.

ODGOVOR

Odgovor 1:
-------------
Pošto ne znamo o kakvim se pukotinama radi i koliko se pukotine prostiru u dubinu i širinu, s kakvim materijalom je izvedeno, u kakvim vremenskim uvjetima je rađena žbuka, koliko se žbuka sušila prije bojanja i sl., predlažemo vam da se skine površinski sloju žbuke i boje od 5 mm te se nanese novi sloj gotove žbuke VC 50
ili da se cijela površina pregleta polimer cementnom masom TERATERMO GLET u debljini 3-4 mm, te završno obradi dekorativnom žbukom silikat, akrilat, mineral, silikon, u tonu prema izboru iz naše ton karte.

Dodatni upit:
-------------------
hvala na odgovoru, meni je novi majstor predložio da samo pređemo zidove impregnacijom i onda stavimo vc 50, inače žbukano klasičnim načinom, cementni špric, gruba pjesak, vapno i cement, i fina pjesak, vapno i cementi na kraju sam ličio gašenim vapnom, pa nije mi zgodno strugati zidove kad živim u kući, je li mi dovoljno staviti impregnaciju preko kreča, jer nisam više lišio od jednog puta?


Odgovor 2:
-------------
Naša preporuka je da se nikada ne ugrađuju slojevi na slojeve, a da se prethodni slojevi ne skinu.
Impregnaciju stavljate na vlastitu odgovornost te se ograđujemo od eventualnih mogućih problema.
Prije ugradnje žbuke VC 50 impregnacija se ne koristi već se samo navlaži podloga . Impregnacija se koristi kada se unutarnje površine gletaju s TERANILom ili TERANILom EKSTRA, te se površine prije gletanja impregniraju UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDom.