Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

S / 15.3.2011 14:38

Pozdrav!

Zanima me može li se teraplast nanjet na fasadu?. prije nekoliko godina kada se radila fasada na kuci, onda se stavila i na temeljni dio kuce, a sada bi tu htio stavit teraplast, pa me zanima treba li skidat fasadu ili se moze i na nju???

ODGOVOR

Ako se radi o tankoslojnoj žbuci (do 1,5 mm) moguće je ugraditi TERAPLAST direktno na žbuku uz prethodnu impregnaciju, a ako se radi o žbuci veće teksture potrebno je podlogu pregletati koristeći SAMOTERM F , impregnirati i onda postaviti TERAPLAST.

T / 15.3.2011 12:23

NA KOJI NAČIN SANIRATI UNUTARNJE ZIDOVE STANA, KUĆA JE RAĐENA POČETKOM 70.ŽBUKOM SA GAŠENIM VAPNOM, POJAVILO SE DOSTA SITNIH PUKOTINA

ODGOVOR

Ako su pukotine samo površinske nisu štetne niti opasne.
Potrebno je provjeriti čvrstoću žbuke i ako čvrstoća žbuke zadovoljava površine pregletajte TERANILOM PLUS gotovom vapnenom masom za gletanje i nakon sušenja prebojite našom unutarnjom bojom TERAPOL ili POLAKRIL.

M / 14.3.2011 23:30

Poštovani, želim žbukati novu kuću iznutra. Zidovi su od Poroterma 25 cm. Što mi preporučate koju vrstu žbuke staviti, i na koji način? Ako strojnu, da li postaviti cementno-vapnenu u sve prostora zbog eventualnog problema vlage izvana zbog nemogućnosti postavljanja vanjske izolacije min. 1-2 godine, a cementna je otpornija na vlagu od gipsane? Koje su prednosti i nedostatci?

Zahvaljujem unaprijed

ODGOVOR

Ako se radi o novom objektu, unutarnji prostor možete ožbukati žbukom prema vašem izboru s VC 40 ili GV 10. Obje žbuke su kvalitetne, te problema s vlagom nećete imati ni kod jednoj žbuke, osim ako sam objekat nema problema s vlagom ili ako nije izvedena adekvatna hidroizolacija. Obje žbuke mogu se izvoditi strojno ili ručno. Ako je objekat izveden prema pravilu struke bez obzira na izvođenje toplinske izolacije kasnije, pojava vlage bi trebala biti eliminirana. Preporuka
Žbukajte s GV 10 žbukom sve prostore osim sanitarnih prostora, dok tamo upotrijebite VC 40.

v v / 14.3.2011 16:10

u dnevnoj sobi na zidu pojavilo mi se nekoliko vlažnih flekica ( kroz razdoblje od 2 tjedna),a na jednom dijelu jedna se fleka povećala otprilike na 10 cm dužine i 10 visine...fleka je na donjem dijelu zida kao i većina malih flekica....zid dijeli dnevnu od kupaone.10 god sam u tom stanu i nisam imala problema s vlagom.

ODGOVOR

Pretpostavka je da vam je u kupaonici došlo do prevelike kondenzacije ili do oštećenja cijevi koje mogu uzrokovati pojavu crnih flekova u kutevima. Potrebno je utvrditi točno o čemu se radi, pa tek onda izvesti sanaciju. Trenutno crne mrlje možete oprati vodom, površinu zatim tretirati TERACID sredstvom za sprječavanje razvoja mikroorganizama i na kraju prebojiti bojom koja u svom sastavu ima također fungicidno sredstvo TERAPOL FRESH.
Radove treba izvoditi kada vrijeme dozvoljava provjetravanje.

I J / 13.3.2011 14:29

"Staru kuću zidanu punom(jedincem)ciglom sam oćistio od stare žbuke i požbukao sanisilom i završio s f900.Kuća je prije dvije godine bila podrezana (zaštita od vlage).Interesira me zašto mi se još uvjek zidovi ""znoje"" na 10cm od poda. Kakvo rješenje predlažete?Koja je vaša preporuka za završni sloj fasade sa žljebastim uzorkom prljavobjele boje i koji je točni postupak(od impregnacije žbuke pa na dalje.Čime ofarbati betonski sokl i koji je postipak.Da li ću na taj završni sloj nakon nekoliko godina moći postaviti stiropor fasadu?
Unaprijed zahvaljujem na vašem odgovoru.
Pozdrav. Ivica"

ODGOVOR

Pretpostavljamo da su zidovi koji su presijecani bili dugo vremena izloženi kapilarnoj vlazi, te sva vlaga koja je zaostala u zidovima postepeno izlazi van pa je potrebno duže vremena da se zidovi isuše. Na sustav koji ste izveli ne preporučano stavljanje završno dekorativne žbuke već objekat prebojite silikatnom bojom prema izboru iz naše ton karte.
Betonski sokl ožbukaje SOKL ŽBUKOM i obojite također SILIKATKOLOR-om. Ako ste objekat sanirali sanacijskom žbukom nepotrebno je takvu vrstu objekta dodatno obložiti toplinskim sustavom EPS pločama, jer ćete dodatno poremetiti paropropusnost koju imate koristeći sanacijske žbuke ali i omogućiti daljnju pojavu zaostale vlage.

r / 16.3.2011 10:27

poštovani
trebam izvršiti sanaciju vanjskoih stepenica na ulazu u zgradu. Stepenice su obložene kulirom koji se moram ukloniti i treba sanirati betonsku podlogu, na pojedinim dijelovima se čak i armatura vidi. Kojim sredstvom da se sanira ta betonska podloga i da li je potrebno raditi i hidroizolaciju na tu podlogu pošto će se postavljati sad pločice. Ograda stepenica je betonska i premazana sa nekom bojom koja se ljušti. Nije samo problem u boji nego se na pojedinim dijelovima i beton orulio. Zanima me nakon što seskine boja, čime sanirati taj betonski zid, te koja sa kojom bojom bi bilo potrebno premazati taj zid. Planira se sad ugraditi i okapnica na taj zid, pošto ga do sad nije bilo, pa je zbog tog došlo do tog oštećenja.
Hvala na odgovoru.
Napomena, radi se o od prilike 184 m2 površine na stepenicama koje treba sanirati betonsku podlogu.

ODGOVOR

Nakon čišćenja i skidanja oštećenih dijelova potrebno je prvo antikorozivnim sredstvom premazati armaturu i podbetonirati gotovim betonom ili REPARATURNIM MORTom ako se radi o krpanju do debljine 20 mm.
Hidrizolaciju na stepenicma nije potrebno raditi već keramiku lijepite fleksibinim ljepilom.
Betonsku ogradu skinuti boju oprati vodom pod pritiskom i pregletati REPARATURNIM MORTOM F u d=3 mm.
Nakon sušenja prebojite bojom za beton AKROTON u boji prema izboru iz naše ton karte. Obavezno na zid ugradite okapnicu.

B B / 12.3.2011 21:08

Na sep fasadi uz more poslije desetak godina pojavile su se fine pukotine kroz koje zimi prodire vlaga na unutarnjoj strani zida.Kojom bojom bi trebalo premazati vanjsku sep fasadu da se spriječi prolaz vlazi???

ODGOVOR

Upotreba bilo kakvog premaza ne može garantirati da ćete spriječiti daljnji prodor vlage. Naime, površinske pukotine nisu opasne i boja ih može premostiti ali naša pretpostavka je da je problem u žbuci koja porozna i prima vlagu na sebe, te je prenosi u unutarnje prostore. Ako se u objektu samo povremeno boravi tada je utjecaj vlage još veći, jer je prevelika temperaturna razlika između unutarnjeg i vanjskog prostora. Ako su pukotine lasaste, površinu operite vodom pod pritiskom i nakon sušenja prebojite akrilatnom bojom TERATON V prema izboru iz naše ton karte.

n / 12.3.2011 20:46

Pri izgradnji kuće, napravio sam zubove na nadvojima debljine 9cm, te sam sada stavio stolariju sa roletama debline 23.5 cm što je za cca 3.5-4.0cm šire od debljine zida od blok opeke (29cm). Koju žbuku zida (debljine 3.50-4.00cm) izvesti tako da se kutije izjednače sa žbukom, ako će se jednog dana izvesti fasada od izolacijskih ploča debljine 8-10cm (EPS ili nešto slično)? Blok opeka je klasična.

ODGOVOR

Da bi izjednačili debljine ožbukajte toplinskom žbukom TERATERMO 080.

s v / 8.3.2011 23:42

Postovani, htela bih u stanu da na gipsane ploce u povrsini od 4.5m2 nanesem morsku so ali ne znam cime se ona mesa i kako se lepi so je iz mrtvog mora? HVALA unapred Slavica iz Beograda.HVALA

ODGOVOR

Obratite se za savjet nekom od izvođača „.slanih soba“..

b s / 8.3.2011 11:47

Stara fasada od hirofe je finirana sa F 900.Želim fasadu obojiti.Šta je potrebno još napraviti i koju vrstu boje preporućate?

ODGOVOR

Na FINU ŽBUKU F 900 staru najmanje 14 dana možete nanositi sve vrste fasadnih boja kao MINERALKOLOR, SILIKATKOLOR, TERATON V ili SILIKONKOLOR. Obzirom da je riječ o sanaciji stare fasade preporučamo premaze veće paropropusnosti –. SILIKATKOLOR (+ SILIKATGRUND) ili SILIKONKOLOR (+ UNIVERZALKONCENTRAT GRUND).