Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

A C / 2.9.2012 10:55

Poštovani,
može li se akrilna žbuka spustiti do razine terena (zemlje) bez posljedica za vodoupojnost fasade ili preporučujete isključivo korištenje teraplasta kao završni sloj cokla?

Unaprijed zahvaljujem

ODGOVOR

Akrilatnom žbukom može se obraditi i dio koji je predviđen za sokl, te nije nužno ugraditi TERAPLAST.
Bitno je da je podloga pravilno pripremljena tj. pregletana odgovarajućim proizvodom –. npr. SAMOTERM F ili REPARATURNIM MORT

P / 31.8.2012 15:01

"Na kuću na kojoj je bio bijeli sep, toplinski je izolirana, naneseno je 2 sloja ""grundfixa"", zatim 2 puta 3 mm tanka sloja žbuke za izravnjavanje, nakon toga silikatna žbuka u jačoj crvenoj boji marke Roefix. Nakon 2 godine fasada je posvjetlila ali ne jednoliko. Dijelovi izloženi suncu (toplini!)posvjetlili su i sada je fasada ""flekava"". Sada je prošlo 3 godine i sjeverna je strana kuće nejednoliko pobijelila, kao i južna. Pod strehom gdje sunce manje tuče, ostala je tamnija. Budući da nemam račun za reklamaciju i budući da je bilo dosta ""natezanja""oko dogovora da dođu vidjeti i bar dati savjet kako sanirati štetu, malo sam izgubila povjerenje. Molila bih za Vaš savjet kako bih lakše odlučila što učiniti."

ODGOVOR

Pošto je ugrađen ROFIX završni sloj najbolje bi bilo kontaktirati tehnologa u Rofix i zatražiti rješenje reklamacije.
Ono što vam mi možemo predložiti je da objekat probojate novim slojem boje –. dva premaza prema izboru ali vam predlažemo svjetlije nijanse od trenutno odabrane na objektu.
Prilikom odabira boje trebali ste biti upozoreni na moguće promjene intenziteta boje i probleme koji mogu nastati zbog termičkog naprezanja sustava i odabira završne boje.
Prije izvođenja sanacije potrebno bi bilo provjeriti i da li je svugdje jednaka debljina ljepila tj. gleta do 3mm ili i više od 3 mm i s kojim tipom ljepila je izvedeno gletanje.

j s / 29.8.2012 9:10

Poštovani,
živim u zgradi sa 5 ulaza. Nosivi, konstruktivni zidovi, su od AC cijevi zapunjenih betonom (to je bio jedan od pokušaja nekadašnjih velikih tvrtki na području Splita da naprave polumontažne konstrukcije). E, sada neki od stanara iz moga ulaza žele postaviti demit fasadu na samo jedan dio. Dakle, žele oblaganje samo dijela sjevene fasade našeg ulaza. Osobno to smatram neučinkovitim, jer zgradu, ako se planira toplinski zaštiti treba obložiti sa svih strana i u kompletu. Osim toga smatram da je svako probijanje AC cijevi radi sidrenja ploča potencijalna opasnost radi prodora vode.
Molim vaše stručno mišljenje.
LP

ODGOVOR

Oblaganje vanjskih fasadnih zidova moguće je izvesti parcijalno, ali u tom slučaju toplinski će se izolirati samo stanovi koji imaju izolaciju (na vanjskim zidovima je manja potreba energije za grijanje zimi, te manja potrošnja energije za hlađenje ljeti-klima uređaj).
Ne znam visinu zgrade, ali izvođač fasaderskih radova treba paziti kako zaštititi gornju stranu izolacijskih ploča(da li do ispod krova, do lima ispod ravnog krova ili što?). Opasnosti od prodora vode kroz sidra nema, jer sidrenje se izvodi prije dva gletanja polimer-cementnim materijalom (npr. SAMOTERM F), a na to dolazi završna fasadna hidrofobna žbuka (npr. TERAKRIL ).

Spoj toplinske fasade (TERMOZOL)i klasične žbuke treba riješiti dilatacijom (dilatacijski profil ili trajno elastičnim kitom).
Da bi se riješio hladni most na dilataciji (ulazu) koji toplinski izolira sjeverni zid, potrebno će biti izolaciju (TERMOZOL fasadni sustav) izvesti cca pola metra sa svake strane(u širinu ) više od dijela sjevernog zida ulaza koji se izolira.
Za sve nejasnoće stojimo na raspolaganju na tel 01/ 3322 833 .

S H / 26.8.2012 19:10

Trbam pomoč oko završetka fasade stavijo sam stiropor 8cm. Neznam šta da stavim na završni sloj dali silikatnu žbuku ili mineralnu šta vi predlažete šta je bolje i koje marke matrijala.Hvala

ODGOVOR

Kao završne fasadne žbuke za TERMOZOL certificirani fasadni sustav moguće je koristiti neke vrste SEP fasada (mineralne žbuke-cement-vapnene), kao i SILIKATNE žbuke.
Predlažemo da dođete u prodajne centre koji drže našu robu (ako ste blizu možete u Samoborku dd Samobor ili prodajno skladište Samoborke u Zagrebu), te odaberete žbuku koja vam odgovara po boji i strukturi.
Neke bitnije razlike u kvaliteti materijala nema .

m b / 20.8.2012 14:07

Imam starinu, zidovi su kameni cca 60 cm, debljine na otoku Lošinju na kojoj bi želio napraviti novu fasadu. Zanimaju me slojevi s obzirom da se nisam još odlučio dali bi radio demit fasadu ili s termo žbukom pa vas molim da mi pomognete u izboru.
Hvala i pozdrav,

ODGOVOR

Pošto imate kamene zidove debljine 60 cm nije potrebno dodatno raditi toplinsku izolaciju toplinskim sustavom s pločama stiropora, već se odlučite ili za toplinsku žbuku TERATEMO 100 STANDARD ili za laganu žbuku VC 20L u debljini 2-3 cm.
Žbuku je potrebno pregletati TERATERMO GLETOM i završno obraditi dekorativnom žbukom prema izboru SEP-Z 200+MINERALKOLOR, SILIKAT, SILIKON,AKRILAT u teksturi granulaciji i boji prema izboru iz naše ton karte.

a / 25.7.2012 7:49

Poštovani

Imam novosagrađenu kuću od ytonga. Sad na nju treba staviti fasadu. Čini mi se da, zbog relativne mekoće materijala, ne bi bilo loše prethodno oblijepiti vanjske zidove građevinskim ljepilom ljepilo s fasadnom mrežicom, jer mi se čini da bi to učvrstilo zidove prije postave stiropora.. Zanima me vaš komentar na to, jer par majstora s kojima sam razgovarao smatra da je to nepotrebno.

ODGOVOR

Pošto je objekta izveden s Ytong blokovima najbolje je za savjet kontaktirati tehničku službu Ytonga, da vas savjetuju što je najbolje i kako se površina priprema za izvedbu povezanog toplinskog sustava.

M S / 24.7.2012 22:36

Poštovani!
Planiram na kuću izgrađenu sa porothermom 38 staviti fasadu.Zbog paropropusnosti razmišljam staviti termožbuku debljine cca 4 cm. Majstor me upozorava da termožbuka voli pucati i kaže da ju je obavezno potrebno armirati mrežicom. Molim vas koju termožbuku iz vašeg asortimana predlažete i koji je postupak izrade. kuća je u Varaždinu, AB serklaži su izolirani sa stiroporom.

ODGOVOR

Kod izvedbe podložne žbuke prirodno je da žbuka ispuca površinski i takve pukotine nisu opasne.
Pukotine koje ispucaju kroz cijeli presjek žbuke su opasne i upućuju na više problema tijekom izvedbe.
Za toplinsku žbuku kojom ćete ožbukati vaš objekta upotrijebite TERATERMO 100 EKSTRA u debljini 4 cm , pregletajte TERATERMO GLETOM kojeg možete u sloju gleta armirati staklenom mrežicom i završno obradite prema izboru –. mineralna, silikatna, akrilatna ili silikonska žbuka.

V O / 13.7.2012 9:19

"Poštovani!
Na kući postoji 25 godina stara, takozvana ""šerana"" fasada koju bi zeljeli obnoviti jer je na dijelovima ostecena. Zanima nas silikatna fasada, ali bez stiropora, jer nam je kuca odlićno izolirana dvostrukim zidovima i zracnim jastukom.
Molim da nam odgovorite na koji je nacin to izvedivo. Hvala."

ODGOVOR

Ako je veći dio fasadne površine u redu tj.nije oštećen potrebno je samo s istom vrstom žbuke TERABONA pokrpati oštećene dijelove, pustiti da se dobro osuši i prebojati fasadnom bojom SILIKATKOLOR prema izboru iz naše ton karte, u dva premaza.
Ako želite fasadnu površinu prevući SILIKATNOM ŽBUKOM potrebno je oštećene dijelove pokrpati žbukom VC 60 i cijelu površinu pregletati TERATERMO GLETOM s armiranjem u sloju gleta armaturnom mrežicom.
Nakon sušenja navući silikatnu žbuku u željenoj teksturi i granulaciji te boji prema izboru iz naše ton karte.

n / 20.6.2012 9:15

Poštovani,

Dana 30. 04. 2012. godine postavila sam vam pitanje vezano za prefarbavanje fasade, odnosno saniranje jedne strane kuće gdje je fasada izblijedila. Sa odgovorom sam zadovoljna ali mi niste odgovorili dali je za vrijeme nanošenja predsloja i boje potrebna određena temperatura, odnosno dali se može nanositi na suncu i visokim temperaturama.
Boja je Rofix.

ODGOVOR

Najbolje je da kontaktirate ROFIX čija je to boja i od njih zatražite željene informacije.

Za naše proizvode, mi u našim tehničkim uputama navodimo:
Loši vremenski uvjeti nepovoljno utječu na kvalitetu radova. Ne smije se nanositi na osunčanoj plohi, za vjetrovita i maglovita vremena. Na skelu obavezno postaviti zaslon protiv sunca ili kiše.
Prilikom izvođenja radova pridržavati se važećih građevinskih normi.
Prilikom primjene i sušenja temperatura podloge i zraka ne smije biti niža od +5°C niti viša od +30°C.
Zadnji email koji smo primili od vas je bio na dan 23.4. i odgovorili smo vam na njega 24.4.

m / 9.6.2012 21:35

postovanje! imamo masne mrlje na fasadi cime ih ocistiti? umaprijed hvala

ODGOVOR

Nekog posebnog sredstva za uklanjanje masnih mrlja nema.
Ovisno o tipu fasadne žbuke (na kojoj je bazi) u obzir dolazi pranje vodom pod pritiskom.