Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

j h / 29.5.2008 11:36

Poštovanje!
Imao bih par pitanja:

1)
Stavio sam cementnu žbuku vc 40 u kupaonicu.
Zamima me čime mogu izravnati - pregletati zidove budući se radio o mokrom čvoru? Mogu li koristiti teranil ekstra?

2)
Imam spoj ytong zida sa betonskim zidom (90 stupnjeva) i sve moram opločiti keramičkim pločicama. Ovako bi postupio: spoj ispunio pur pjenom (ili nekakav kit?), stavio sloj TERATEKT F ljepila, stavio rabic mrežu i opet sloj TERATEKT F-a, pustio da se osuši pa lijepio pločice.

3)
Mogu li prije polaganja pločica zidove (manje neravnine) izravnati TERATEKT F ljepilom, do koje debljine, da li je potrebno koristiti rabic mrežu i koliko je potrebno vrijeme sušenja?



Pozdravljam Vas i očekujem Vaš stručni savjet!

ODGOVOR

Zidovi obrađeni žbukom VC40 u kupaonicama se ne gletaju, već se na osušenu žbuku postavlja keramika. Bitno je da je podloga ožbukana ravno.
Spojeve različitih materijala, instalaterske otvore treba rabicirati pocinčanim punktiranim rabicom ili staklenom mrežicom SM10R u sloju žbuke. Teratektom F NE SMIJE se ravnati zid, nego samo sa žbukom kojom ste žbukali. Teratekt F je ljepilo za KERAMIKU a ne sredstvo za gletanje i izravnavanje zidova.

p r / 28.5.2008 15:35

u kojem omjeru se spravlja špric malter?

ODGOVOR

Samoborka u svom proizvodnom i prodajnom programu ima gotovi proizvod CEMENTNI ŠPRIC 2, 4 ILI 2 EKSTRA.
Omjer mješanja opisan je u vežećim građevinskim normama.

A B / 28.5.2008 15:09

Molim Vas dali Samoborka proizvodi boje za beton? Ako ne što preporučate. Naime pofarbao bi pod u garaži.
Unaprijed hvala!

ODGOVOR

Samoborkina boja za beton i tu namjenu se zove AKROTON.

M T / 26.5.2008 22:57

Dali je u vašem dućanu u Zagrebu
moguce kupiti termoplast(plastificirana zrnca za navlacenje stubista...)Unaprijed hvala.

ODGOVOR

"Termoplast nije naš proizvod.
Ako ste mislili na Teraplast (molimo, pogledajte informacije na našim web stranicama) treba napomenuti da je namjenjen za obradu zidova, a ne površina po kojima se hoda. Njegova otpornost na habanje nije dostatna za obradu podnih površina.
Teraplast se može kupiti u našoj poslovnici u Zagrebu."

D D / 26.5.2008 22:47

Poštovani,
Imamo kamenu kuću na moru, debljina zidova 60 cm, izvana i iznutra klasično ožbukana (vapneno cementna žbuka rađena 2000. g.). Željeli bi kuću izvana izolirati fasadom koja ne bi trebala biti deblja od 2,5 cm pošto su već montirane škure i klupčice (koje bi u slučaju deblje fasade trebalo mijenjati).
Koja se vrsta Vaše termo fasade može nanijeti? Da li se učinak može poboljšati oblaganjem unutarnjih zidova u knauf i treba li u tom slučaju staviti izolaciju između zida i knaufa i kakvu?

ODGOVOR

Možete ugraditi 2 cm toplinske žbuke TERATERMO 100 STANDARD ILI EKSTRA, pregletajte Teratermo gletom i stavite završni sloj mineralne žbuke SEP-Z 200 + mineralokor ili akrilatnu žbuku.
Ako u unutarnje prostore ugrađujete Knauf obratite se proizvođaču Knaufa ili ovlaštenim izvođačima koji će vas savjetovati o toplinskim učincima.

S H / 26.5.2008 13:15

Poštovani,

interesira me sljedeće: prije 3 godine sam kompletno uređivao stan u staroj zgradi u centru Zagreba (nove instalacije, skidanje stare žbuke i žbukanje...).
Budući da sam ruiniran stan kupio, ne znam kako je u njemu bilo prije. Sada, dok je vani 26c, temperatura u stanu ne prelazi 20. Stan je izuzetno hladan. Kolega mi je rekao da je moguće stavljeno malo ili nimalo vapna u žbuku te mi je rekao da provjerim jednostavno - zabijajući čavao u zid. Isti se savija...
Pitanje: kakve su posljedice manjka vapna u žbuci, može li se jednostavno ustanoviti koliko ga ima, da li je to glavni razlog hladnoće u stanu i da li se
to može sanirati?
Vlaga se nigdje ne kondenzira.
Istina, stan je u visokom prizemlju - sjever/jug, ima jako malo svjetla, kad se uđe u zgradu zapuhne hladan i vlažan vjetar...


Zahvalan,

Sven Horvath

ODGOVOR

"Vrlo jednostavnom metodom utvrdili ste visoku čvrstoću žbuke, tj. da su unutarnji zidovi ožbukani jakom produžnom ili cementnom žbukom. Uistinu, plohe obrađene cementnim materijalima na dodir su hladnije od onih obrađenih vapneno-cementnom žbukom, ali ugodna temperatura unutarnjeg prostora nije posljedica unutarnje cementne žbuke.
Kako ste sami naveli, riječ je o staroj zgradi pa je,očekivano za takove objekte, velika debljina zidova uzrok opisanih ""problema"". Tome naravno doprinosi i orijentacija stana kao i mala površina prozorskih otvora.
"

D C / 22.5.2008 10:20

Postovani. zanimaju me dvije stvari:
1. Što se stavlja ispod betonskih ploca ukolike vec postoji betonska podloga, te kolika debljina toga sloja mora biti ?
2. Da li postoji mogucnost da se kombinacijom kamenog materijala (zrna) koji se nalazu u vasoj ponudi, obloze skale (okucnice), tako da izgleaju kao betonske ploce ?

ODGOVOR

Ukoliko postavljate betonske ili kulir ploče na postojeću betonsku podlogu ili glazuru, iste je nabolje ljepiti fleksibilnim vodoodbojnim ljepilom kao TERATEKT F.
Na stepenicam proporučamo izvesti prani kulir u kombinaciji zrna koji odgovara postavljenim pločama. Prani kulir miješa se i izvodi na licu mjesta.
Za izradu pranog kulira koristi se lomljeno zrno ili riječni agragat.

B Č / 19.5.2008 17:47

Imam na kući klasičo urađenu izolaciju. Imam problem što se javlja vlaga na vanjskim kutovima Nemam nikakva znanja o graditeljstvu, ali sam dosta slušao pozitivnoga o toplinskim izolacijama. Pitam vas: kolike debljine bih trebao staviti stiropor da budem imao doista kvalitetu i u toplinskom i možda hidro-izolacijskom smislu.
Hvala lijepa!

ODGOVOR

Objekt vaše obiteljske kuće vjerojatno je klasično ožbukan vapneno-cementnom žbukom i nije toplinski izoliran.
Razlog pojave vlage i plijesni na vanjskim kutevima su toplinski najslabiji dijelovi konstrukcije - AB serklaži, nadvoji i dr. Na tim mjestima tijekom zimskog perioda i sezone grijanja, zbog velikih razlika unutarnje i vanjske temperature - dolazi do stvaranja kondenzata na unutarnjoj stijeni zida, te razvoja plijesni i gljivica.
Preporučamo objekti toplinski izolirati povezanim sustavom za vanjsku toplinsku izolaciju s pločama ekspandiranog polistirena TERMOZOL. Detaljne upute izvedbe možete naći na našoj web stranici.
U svom upitu niste naveli vrstu i debljinu vanjskog zida, stoga preporučamo toplinske ploče debljine 8 cm. Za završnu obradu možete koristiti sve tipove tankoslojnih završnih žbuka - mineralne (SEP-ovi), silikatne, akrilatne i silikonske.
Ukoliko imate zahtijev što veće vodoodbojnosti preporučamo akrilatne žbuke TERAKRIL ili SILIKONSKE ŽBUKE.

L K / 21.5.2008 23:24

Na keramičke pločice na terasi je zbog nedovoljno dobre zaštite padala silikatna žbuka (bijela). Što predlažete za čiščenje pločica. Nakon temeljitog pranja i četkanja, na pojedinim mjestima se pojavljuju bjelkaste svjetle mrlje.
Hvala

ODGOVOR

Silikatne žbuke i premazi zbog vodenog stakla u svom sastavu zahtijevaju posebu pažnju i zaštitu svih površina (staklo, kamen, drvo, keramika i dr) kod izvođenja.
Slučajno poprskana mjesta potrebno je ODMAH očistiti. U protivnom vodeno staklo regira sa podlogom na koju je palo i ostaju trajne mrlje koje nije moguće odstraniti mehanički ali ni kemijski.

l p / 19.5.2008 14:35

Planiram sam vršiti ugradnju betonskih opločnika pa molim za savjet koja količina kakvog pjeska ide za podlogu i koliko visoko moram staviti pjesak ako želim da mi opločnici budu u ravnini sa rubnjacima? Hvala!

ODGOVOR

"Upute možete naći na našim web stranicama uz sve naše opločnike i naslov ""Postupak ugradnje >>"", tj. direktni link.

Uobičajeno se rubnjaci postavljaju prije opločnika na željenu visinu. Ukoliko je riječ o ravnim rubljacima sloj kamenog agregata nakon zaglađivanja letvom mora biti niže od rubnjaka za debljinu opločnika koji se postavljaju."