Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

T M / 18.12.2012. 16:16:57

Poštovani,
ugrađivao sam novu PVC stolariju i sada mi je preostalo obraditi špalete.

One su ponegdje dubine i do 15cm (širine 7cm) pa ne znam čime popuniti te bih molio savjet u vezi toga.
Prilažem i sliku da steknete bolji dojam: http://www.deviantpics.com/images/2012/12/18/photo.jpg

Uz PVC sam namjeravao staviti knauf ploče (vidi se na slici s desna) pa molim info i o toj ideji.

Hvala i lijep pozdrav!

ODGOVOR

Prema priloženoj slici, zapunjavanje toplinskom ili podložnom žbukom nije moguće zbog velikih razlika između stolarije i postojeće konstrukcije, a da se ne desi pucanje ili kroz određeno vrijeme odvajanje žbuke od podloge.
Žbuku u tako velikim debljinama nije moguće ugraditi a da se ne rabicira u sloju žbuke, ali zbog premalog spoja nije moguće niti izvesti rabiciranje.
Predlažemo vam da spoj između stolarije i zida
- riješite ugradnjom knauf ploča
- obavezno rabicirate staklenom mrežicom za unutarnje radove
- pregletate spoj knaufa i postojećeg zida našom masom GIPSOFIL ili GIPSOGLET
- te prebojite našom bojom TERAPOL ili POLAKRIL u boji prema izboru.
Za ispunu knauf ploče tj.spriječavanje hladnog mosta između zida i stolarije upotrijebite staklenu vunu.

t ž / 16.12.2012. 21:23:33

trebao bi pregletati zidove koji su od siporexa,nakon gletanja na njih ću staviti sep pa me zanima s kojim materijalom mogu pregletati siporex

ODGOVOR

Blokove od siporeksa pregletajte TERANILOM ili ožbukajte TANKOSLOJNOM ŽBUKOM ZA POROBETONE i na tu podlogu onda možete nanjeti SEP uz prethodnu impregnaciju podloge MINERALKVARC GRUNDOM dan prije nanošenja SEPa.

N V / 13.12.2012. 15:39:02

Poštovani,

Nakon zamjene stolarije ostao mi je otvor širine otprilike 2cm između okvira stolarije i mjesta gdje se spajala stara stolarija sa fasadom. Kojim Vašim proizvodom je najbolje zatvoriti taj prorez? Poslao bih Vam sliku i sigurno bi bilo puno jasnije no nažalost nemate tu opciju. Hvala!

ODGOVOR

Razliku između nove stolarije i zida možete zapuniti žbukom s VC 50 , ako se radi o 2 cm debljine.
U koliko se radi o većim debljinama razliku možete zapuniti žbukom VC 60 ili toplinskom žbukom TERATERMO 100 STANDARD.

E T / 7.12.2012. 21:54:11

Poštovani
Kupio sam stan u novogradnji,za vrijeme prve kiše i jakog juga mi je probila vlaga u kutu.nakon par dana se osušila.Obavijestili smo izvođača koji je silikonizirao balkone i rakao da je to to.Nakon jos dvije kiše vlaga je opet izbila.nadzorni i izvođač kažu da se ta vlaga skupila u tim protu potresnim blokovima i da zato vlaga izbija.fasada je nova demit 5cm.molim vas dali je to moguće to traje već 6 mjesecia izbija samo kad je kisa i jugo?

ODGOVOR

Skupljanje vlage u protupotresnim blokovima nakon toliko vremena od ugradnje ne bi se uopće smjelo dogoditi, a pritom je s vanjske strane ugrađen toplinski sustav.
Vrlo vjerojatno da negdje postoji problem spoja koji nije adekvatno izveden i na kojem prilikom pada kiše zacurijeva i onda vam se vlaga pojavljuje u unutrašnjosti prostora.
Nažalost dok god se ne utvrdi gdje s vanjske strane zacurijeva nije moguća sanacija.
Tek nakon što se to utvrdi moguće je izvesti adekvatnu sanaciju.

D B / 29.11.2012. 20:07:08

Poštovani,
U izgradnji sam kuće,zanima me strojno žbukanje iste,te Vas molim pomoć pri odabiru.Kuća je zidana blokovima.U Baumax-u mi preporučaju VC 40 a majstor GV 10 s tim što majstor kaže da ide gv 10 20 kg/m2 a u Baumaxu 13 kg/m2. Molim Vas za pomoć.
Srdačan pozdrav,

ODGOVOR

Za unutarnje žbukanje upotrijebite GV 10 gips vapnenu žbuku za sve prostore, osim za sanitarne prostore gdje upotrijebite žbuku VC 40.
Potrošnja GV 10 za d=2 cm iznosi 22-24kg/m2, potrošnja za d=1 cm iznosi 12kg/m2.
Potrošnja VC 40 za d=2cm je 28kg/m2.
Na našoj web stranici http://www.samoborka.hr/dokumenti-i-cjenici/tehnicke-upute/zbuke-premazi-i-ljepila dostupne su vam sve naše tehničke upute proizvoda i tamo možete pogledati karakteristike proizvoda.

P O / 28.11.2012. 12:29:30

Poštovani,
sa vanjske strane zidova kupaonice boja se napuhuje i ljušti. Prije desetak dana ostrugao sam zid, pregletao i pobojao unutarnjom bojom , no ljuštenje se opet pojavilo. Molim Vaš savjet

ODGOVOR

Pretpostavka je da u zidovima ima zaostale „ zarobljene“ vlage koja se nije isušila prije izvedbe gletanja i bojanja. U ovom zimskom periodu preporučamo vam da što češće provjetravate prostor da se količina vlage u zidovima što više smanji.
U proljeće treba ostrugati boju i glet te ostaviti zidove da se osuše što više prirodno. Nakon sušenja preporučamo vam da na zidove polijepite keramičke pločice s ljepilom TERATEKT F.

B B / 26.11.2012. 21:48:09

Poštovani, u unutarnjem dijelu stubišta podzidavao sam dijelove oko nove alu stolarije Ytong blokovima. Završni sloj u stubištu je inače sep. Da li mogu sep nanijeti direktno na Ytong i izjednačiti se sa starim ili se mora ljepiti mrežica i gletati prije sepa. Zahvaljujem.

ODGOVOR

¸Na Ytong se ne može direktno nanositi SEP.
Ytong je potrebno prvo pregletati ili ožbukati tankoslojnom žbukom.

S b / 26.11.2012. 12:34:03

Poštovani,
unutrašnjost stana nam je žbukan strojno ali je jako loše napravljeno strop ima udubine nisu velike ali se vide a zidovi su gotovo svi popucali jedan dio stana nam ima itong blokove da li se na to može nanjeti klasična stara ručna žbuka ili nešto drugo?

ODGOVOR

Ako se radi o nepravilnostima prilikom žbukanje i udubinama od nekoliko mm potrebno je žbuku pregletati TERANILOM ili BETONFIKSOM - ovisno o ugrađenoj vrsti žbuke, gips vapnena GV 10 ili vapneno cementna VC 40.
Ukoliko je žbuka ispucala zbog različite debljine ili neadekvatno pripremljene podloge potrebno je vidjeti kakve su pukotine, koliko se prostiru, da li su samo površinske ili idu u dubinu žbuke, koliko su rasprostranjene na zidovima, gdje se najčešće pojavljuju.
Potrebno je prvo sanirati žbuku pa tek onda gletati.
Ytong se može ožbukati TANKOSLOJNOM ŽBUKOM ZA POROBETONE ili ŽBUKOM GV 10 ili VC 40 u debljini cca 1 cm.
Spoj dva različita materijala obavezno treba rabicirati staklenom mrežicom.

R S / 24.11.2012. 7:15:43

Poštovani, renoviram jednu sobu u kući. Na zidovima su bile naljepljene zidne tapete koje sam skinu i ostatke ljepila na zidovima prebrusio. Naime zid je naravno već bio neloše pogletan, međutim ja bih to htio malo bolje nanovo pogletat s Vašim teranilom. Sad me zanima dali na taj stari glet, koji se ne ljušti i dobro drži, nanjeti nekakvu impregnaciju prije gletanja s teranilom, te dali je potrebno gletati u 2 sloja, te ide li između slojeva još nekakva impregnacija.

Hvala i Srdačan pozdrav

ODGOVOR

Ne preporučamo gletanje novog sloja TERANILA na postojeći glet, bez obzira na dobru čvrstoću postojećeg gleta jer prilikom gletanja novog sloja može doći do odvajanja od postojećeg.
Postojeći glet što više prebrusiti tj.mehanički skinuti , otprašiti podlogu, impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM i nanijeti TERANIL u dva sloja.
Između dva sloja gleta podloga se ne impregnira.

Ž S / 23.11.2012. 10:39:02

Poštovani,
restauriram malu ostavu (D/Š 1,7/0,8 metara). Glavni razlog restauracije su loše izvedeni zidovi i podovi. Skinuo sam boju sa zidova i poda, kao i keramičke pločice s poda. Obrusio sam ljepilo za pločice do estriha. Estrih je neravan, posebno u kutovima prostorije koji su znatno izdignuti u odnosu na sredinu površine. Stoga su i podne pločice više nalikovale skijaškoj skakaonici. Potom sam obrusio estrih u kutovima za približno 1 cm visine, te se sada razmak (visina) od estriha do nivoa pločica u susjednoj prostoriji (kuhinja) kreće od 3 mm do 11 mm. Kako ne želim imati preveliku razliku u visini podova (tzv. zub) vjerojatno ću estrih u kutovima i rubovima ostave morati još brusiti kako bi ujednačio nivo prije razlijevanja samonivelirajuće mase. Očekujem da ću brušenjem uspjeti razmak (visinu) od estriha do nivoa pločica u kuhinji svesti na 8 do 11 mm, tako da bi nakon niveliranja visina bila niža za približno 5 mm od nivou pločica u kuhinji. Time bih nakon ljepljenja novih pločica u ostavi (debljina pločica cca 7 mm + 2-3 mm ljepila) zub između oba poda bio oko 5 mm.

Čime sanirati dvije manje, uske napukline u estrihu?

Koju masu za izravnavanja koristiti (debljina nanosa 2 - 5 mm)?

Kako izvesti brtvljenje spoja estrih - zidovi. Naime, estrih je propisno odvojen od zidova stiroporom debljine 1 cm, te sam u nedoumici kako osigurati da mi masa za samoniveliranje ne curi u prostor reške spoja pod-zidovi. Kako je stiropor u visini estriha, ili ponegdje nešto niži, mislio sam ovu rešku zapuniti trajnoelastičnim građevinskim ljepilom-brtvilom, a potom na zidove naljepiti rubnu trku visine 3 cm i debljine 3 mm. Time bih osigurao brtvljenje i zadržao mogućnost dilatacije spoja. No pri tome me muči hoće li tanki sloj (cca 2 mm) mase za samoniveliranje položen uz rubove poda ostave preko trajnoelastičnog ljepila-brtvila pucati. Postoji li možda neko bolje rješenje?

Također Vas molim za savjet koje ljepilo za pločice koristiti kako bi pločice (cca D/Š 20/20 cm) mogao u što tanjem sloju (2 - 3 mm) kvalitetno zalijepiti na niveliranu podlogu?

Srdačan pozdrav,
Željko Slavica

ODGOVOR

Za izravnavanje poda u debljini 2-5 mm upotrijebite samonivelirajuću masu TERANEKS. Podlogu treba impregnirati UNIVERZALKONCENTRAT GRUNDOM neposredno prije ugradnje TERANEKSa.
Uz zidove prethodno treba položiti rubne trake toplinsko izolacijskih materijala širine cca 1 cm, a visine 10 cm. Nakon što se TERANEKS osuši višak rubne trake odrezati i ne zapunjavati spoj.
Pukotine u estrihu također možete zapuniti TERANEKSOM.
Za lijepljenje keramičkih pločica koristite ljepilo TERATEKT F.