Pitanja i odgovori

BRZI PREGLED 

Z / 12.11.2016. 5:48:38

Poštovani, ćime bi bilo najbolje premazati betonsku deku ispod koje je postorija za stanovanje kako nebi s vremenom kroz deku procurila voda? Hvala

ODGOVOR

Ako ne planirate na AB ploču izvoditi toplinsku izolaciju i glazuru , ploču premažite fleksibilnim hidroizolacijskim premazom BETONPROTEKT MONOELASTIK u dva sloja četkom, valjkom ili gleterom ukupne debljine 3-4 mm. Premazivanjem vam ne možemo garantirati u potpunosti vodonepropusnost, jer proizvod nije namijenjen za sanaciju ravnih krovova.

a m / 10.11.2016. 19:48:19

Poštovani, Stan je u prizemlju i u stanu se pojavila vlaga i kapljice u sredini hodnika ,točno na spoju zgrade i terase stana iznad.voda dolazi vjerovatno kroz pukotine na zgradi i prolazi kroz terasu stana iznad.sanacija cjelokupne terase tuđeg stana ne dolazi u obzir.pitanje je kako da riješim vlagu i izoliram hodnik ( strop hodnika) sa unutrašnje strane. zahvaljujem.

ODGOVOR

Bez kompletne sanacije spoja ili balkona nećete u potpunosti riješiti problem vlage. Premažite visoko fleksibilnim premazom HIDROPROTEKT DUOLEASTIK u dva sloja, ali vam napominjemo da izvedba hiroizolacijskog premaze neće nužno riješiti vaš problem.

I V / 7.11.2016. 15:01:41

Poštovani, imam kosi krov prekriven salonit pločama i na njemu dva dimnjaka. Ploče su rezane pokraj dimnjaka na cca 2 cm i onda je to sve zaglađeno i povezano fleksibilnim ljepilom za keramiku, s time da je sa više strane prema dimnjaku na taj način zaglađeno cca 50 do dimnjaka. Koje sredstvo da stavim preko toga kao hidroizolaciju jer ipak kroz to prolazi malo vode. Mislio sam nešto kao katran ali možda imate i neki proizvod koji bi se nanio na spoj ploče i ljepila kao i preko ljepila pa sve do dimnjaka. Hvala na savjetu

ODGOVOR

Oko dimnjaka se ne koristi ljepila za keramiku već je potrebno pozvati limara da napravi opšav. Izvedba hidroizolacije vam neće u potpunosti riješiti problem, ali možete pokušati premazati fleksibilnom hidroizolacijom BETONPROTEKT MONOELASTIK.

N K / 6.11.2016. 15:11:06

Postovani, Nedavno smo uselili u stan u stambenoj zgradi građenoj 2005. god. u predgrađu Rijeke. Do sada nismo imali nikakvih problema zbog kise. Ovaj vikend usljed ove obilne kiše na sredini stropa pojavila se vodena fleka iz koje kapa voda. Iznad nas susjed ima prozor s mramornom plocom. Da li je moguce da je voda nasla put kroz fuge do sredine stropa a da na zidovima nema nikakvih tragova? Kako bi se to najbrze moglo zatvorit/sanirat? Lijep pozdrav

ODGOVOR

Kada je u pitanju voda ona uvijek nađe takav put da je nemoguće prema opisanom utvrditi što se desilo, ali pretpostavka da je došlo na nekom detalju do propusta prilikom ugradbe klupčice i sakupljanja vode. Sanaciju je sada teško izvesti dok se ne utvrdi gdje se voda skuplja. Možda je potrebno spojeve silikonizirati i vidjeti da li se voda zadržava. Ako voda i dalje prodire potrebno je otvoriti površinu gdje se voda skuplja i onda sanirati .

M / 4.11.2016. 8:07:25

Postovani; Do pola zida u hodniku smo imali lamperiju ispod koje je bacen spric, a druga polovina zida je pozbukana (zbuka stara 20 godina, ne zvoni i ne trusi se, u odlicnom stanju). Skinuli smo lamperiju i zelimo pozbukati i donji dio zida. Mestar kaze da bi on pozbukao cijeli zid i da bi na mjestu postojece zbuke samo izgrebao povrsinu i stavio zbuku preko cijelog zida. Zanima me dali je bolje napraviti kako on kaze (zbukati i gornju polovinu zida koja na sebi ima jupol) ili spojiti zbuku mrezicom na polovini zida sa starom i staviti mrezicu na dijelove gdje je postavljena nova elektroinstalacija

ODGOVOR

Sanacija se može napraviti prema uputama izvođača radova, presvlačenjem novog sloja preko postojeće žbuke manja je mogućnost pucanja spoja između nove i stare žbuke. Teško da ćete između dvije žbuke ugraditi pocinčani punktirani rabic, a da se postojeća žbuka ne oštetiti. Ako ćete žbukati samo donji sloj potrebno je spoj stare i nove žbuke rabicirati u sloju gleta. Tamo gdje je postavljena elektro instalacija potrebno je obavezno rabicirati staklenom mrežicom SM 10 R u sloju žbuke.

S / 30.10.2016. 15:59:27

Molim Vas savijet . Imamo staru istarsku kuću. Zidovi su od kamena. Staru unutarnju žbuku smo u potpunosti otukli i sada me zanima koju biste mi žbuku preporučili i da li je potrebno bacati špruc ili žbukamo direktno na kamen. Željeli bismo da u konačnici dobijemo rustikalni izgled zidova ( nikako ne fino zaglađen). Hvala i pozdrav iz Istre :)

ODGOVOR

Na kamene zidove obavezno je nanijeti prethodno špric kao vezivni sloj ispod podložne žbuke. Kamene zidove ožbukajte vapnenom žbukom ili sanacijskom žbukom SANISIL H. Završna obrada žbuke može biti po želji –rustikalna. Na podložnu žbuku možete nanijeti mineralnu žbuku SEP grube teksture Z 5 ili vapnenu žbuku rustik.

m Z / 28.10.2016. 18:57:59

poštovani, trenutno smo u obnovi i nadogradnji obiteljske kuce koja se nalazi uz samu cestu.ujedno u isto vrijeme Hrvatske ceste mijenjaju asfalt na nogostopu .Posto ce se stavljat nova fasada, gdje ce dolazit stirpor i na nadogradeni dio isto takoder dolazi stirpot tj izmedu dvije kuce.. sad nas zanima sta bi bilo najbolje stavitit izmedu fasade i asfalta ?

ODGOVOR

Nakon određivanja budućeg nivoa tla sve dijelove sustava u dodiru s tlom potrebno je obraditi vodootpornim slojem (npr. masa za hidroizolaciju, bitumenski premaz i sl.) i zaštititi čepastom folijom. a) Bez perimetarne izolacije Toplinsko-izolacijski materijal koji se postavlja na području podnožja i ulazi ispod razine tla (na prijelazno područje) urezuje se ukoso na donjoj strani i obrađuje armaturnim slojem do kraja podloge te završno-dekorativnim slojem minimalno 15 cm ispod razine tla. b) S perimetarnom izolacijom Toplinsko-izolacijski materijal koji se postavlja na području podnožja ulazi ispod razine tla minimalno 20-30 cm. Ukoliko su debljina toplinsko-izolacijskog materijala podnožja i perimetarne izolacije kota terena različite, potrebno ih je ujednačiti kosim rezom s ciljem osiguranja nepropusnosti spoja. Ploče se urezuju ukoso na donjoj strani, na mjestu spoja s perimetarnom izolacijom. Armaturni sloj treba nanositi i na perimetarnu izolaciju. Završno-dekorativni sloj treba nanijeti minimalno 15 cm ispod razine tla.

D D / 24.10.2016. 14:11:58

Radi se o garaži i betonu u njoj koji se trusi i mrvi .Podovi su non stop prašnjavi beton se non stop trusi i mrvi kad ga dirnes i ima nešto vlage po zidovima.Pitanje je sa čime to riješiti da se više beton netrusi je sam čak i lijepio pločice koje se uopće nisu primile za pod.Dali postoji kakva emulzija sa kojom bi mogao premazati pod pa onda nato staviti ljepilo za pločice .

ODGOVOR

Prema opisanom čvrstoća glazure ili ab ploče je upitna te vam impregnacija neće pomoći riješiti problem. Potrebno je učvrstiti podlogu stoga vam predlažemo da sve slabo držeće slojeve, koji se ljušte, maknete, podlogu dobro očistite i otprašitie i ponovno izravnate upotrebom gotove cementne glazure CEMENTI ESTRIH 20.

F D / 23.10.2016. 23:45:38

Poštovani. Interesira me dali je potrebno ili poželjno prije ljepljenja stiropora nanijeti tanji sloj maltera na zidove od cigla blokova. Hvala

ODGOVOR

Prije izvođenja ETICS-a potrebno je provjeriti ravnost podloge prema normi HRN DIN 18202 te, u slučaju utvrđenih odstupanja, površine izravnati podložnom žbukom kao VC 50 ili VC 60.

T L / 23.10.2016. 14:28:24

Poštovani, Da li kod upotrebe tankoslojne žbuke za porobetone treba upotrebljavati armaturnu mrežicu?

ODGOVOR

Kod taknkoslojne žbuke za porobetone armiraju se instalaterski otvori, a nestabilne podloge obavezno rabicirati staklenom mrežicom Samoborka SM 10 R.